Érettségi tételek A Than Károlyban tanuló 11-12.H tanulóinak

2010. április 14. szerda

2 és 17. témakörök

Filed under: Nyelvtan — dolfi6 @ 12:16

2. témakör Ember és nyelv

Tétel: A nyelv diakrón és szinkron változásainak jellemzése példákkal.

Egy adott idő, korszak, nyelvállapota a belső rétegzettség ellenére is egységet mutat.
Jegyei alapján meg tudjuk különböztetni más korszakok nyelvállapotától.

Ezt az egységet nevezzük nyelvi szinkróniának vizsgálatát pedig szinkron vizsgálatnak.
A görög eredetű Szün-együtt, Kronosz-idő szó összetétele. A szinkrónia nemcsak jelenre vonatkozhat, hanem más korszakok (századok) nyelvének állapotára is.
A nyelv, mint tudjuk változó rendszer, a változások összefüggnek az életmóddal, társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális élet magatartásával, így a nyelv egy nép történetének, bizonyos fokig, a lenyomata. Az időbeli egység mindig viszonylagos,ezért a nyelvről csak úgy kapunk hitelesebb képet ha fejlődését, változását is áttekintjük. A nyelv időbeli változását a nyelvállapotok egymás uránját, nevezzük diakróniának, a történeti nyelvvizsgálatot pedig diakrón vizsgálatnak.
A változást szintén sajátossága a nyelvnek, amiként az időbeli egység. A nyelvi változásának olyan az üteme, hogy funkciója, vagyis az hogy kommunikálni tudjunk vele, egészséges helyzetekben teljesülni tudd. A nyelv életét tehát az állandóság és a változás kölcsönhatásában jellemzi.
Kialj(szláv)- király
Volto- bolt (olasz)
Né+ember-némber (1416)
Cacaova átl- kakaó (azték) változószó

17. témakör Retorika alapjai

Tétel: A témamegjelölő cím, mint a globális kohézió eszköze

A globális kohézió alapja a téma. Minden szöveg szól valamiről, vagyis van témája. A hozzátartozó szereplők, tárgyak, mintegy behallozzák a szöveget. Velük kapcsolatban beszél el egy történetet, ír le egy jelenséget a beszélő, kifejt valamit, körüljárja a kérdést, pl. a fejezetek témájáról is. Vázlatkészítéskor gyakran úgy járunk el, hogy főbb egységenként keressük meg a témát. A téma folyamatos jelenlétét szolgálják, tehát bizonyos kulcs szavak, előre és visszautalások, illetve az ismétlődések rendszere.
Az írásbeli szövegekben fontos szerepet tölt be a mű címe. A címek nyelvi megformálásuk szerint két félék lehetnek:

szó vagy szókapcsolat szerű

Szó: Himnusz, szókapcsolat: Bűn és bűnhődés, A zabhegyező

mondatszerű címek

Ballada a költészet hatalmáról, Noszti fiú esete Tót marival

És mégis mozog a föld
A cím megszerkeszti a mű tárgyát, szereplőjét, de kiemelhet egy fontos összefüggést is stb. A mondatszerű címek főként a Szépirodalomban használatosak.
A cím szorosabban véve nem a szöveg része, hanem mintegy rámutat a szöveg egészére, és vezet bennünket az írásmű megértésében.
Mind a téma, mind a címe , fogalmát, másképpen kezeljük szépirodalmi alkotásokban.
A műalkotások témájának kihámozása bonyolultabb dolog, mert a nyelvi és a poétikai nyelvrendszer kettősége miatt, a művészi téma mindig, rejtettebb és gyakran többrétegű.

Nincs hozzászólás

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress